התייעצו איתנו:

כיצד מתכננים את היציאה לפנסיה?

היציאה לפנסיה כשנעשית בצורה חכמה, לא פשוט מתרחשת, אלא מתוכננת בקפידה כדי להבטיח פרישה חלקה, נעימה ובטוחה. היא לוקחת בחשבון היבטים של פרישה מול המעביד, תכנון פיננסי, יצירת עוגנים בטוחים ועוד… על איך יוצאים לפנסיה באופן חכם, במאמר הבא.

מתי לפרוש?

למועד הפרישה יש משמעות ולעיתים אף משמעות מרחיקת לכת. האם לפרוש במועד? האם לפרוש פרישה מוקדמת במסגרת הסדרי פרישה מרצון של מקום העבודה? האם להאריך את מועד הפרישה?

ההחלטה מושפעת ממגוון נסיבות חיים ולא רק משיקולים כלכליים.
כמו כן, כדאי לדעת כי פרישה לפני ה-30.9 של שנת העבודה תגרום לחישוב פריסת המס באותה שנה בה היתה לעובד גם הכנסה מעבודה, ולכן במקרים רבים חישוב המס יכלול גם את מענק הפרישה וגם את ההכנסה הקודמת ולכן יהיה גבוה יותר.

פרישה החל מה-1 באוקטובר יביא לחישוב שנת פריסת המס בשנה העוקבת, בה יתכן שלפורש לא יהיו הכנסות נוספות וחישוב המיסוי יהיה נמוך יותר.

כמו כן, אם יש סיכוי שהמעסיק יפעיל תכנית פרישה מרצון בארגון ויעודד פרישה בתמורה לתגמולים, כדאי לנסות ולהשתלב בה. אם בעבר הופעלה בארגון תכנית כזו, כדאי לבדוק את זכאותך להצטרך אליה.

תכנון פיננסי

לקראת פרישה, מומלץ לבצע בחינה מדוקדקת של כל ההיבטים הנוגעים לדמי פנסיה, מיסים, ביטוחים, קרנות השתלמות, קופות גמל וכו', לצד הכנסות קיימות וצפויות, נכסים, התחייבויות קיימות, הלוואות, וצרכים עתידיים. בדיקה מקצועית של כל היבטי התכנון הפיננסי מראש תאפשר קבלת החלטות מושכלת, תכנון מס חכם ומיקסום הפוטנציאל הכלכלי בהמלך שנות הפרישה.

האם למשוך את הכסף?

יציאה לפנסיה

 

האם למשוך את הכספים שהצטברו בקופת הגמל/קרן הפנסיה – את כולו או את חלקו, היא שאלה משמעותית ותכנון נכון יוכל לצמצם משמעותית את שיעורי המס ולהשאיר לפורש יותר כסף בכיס. יש אפשרויות רבות והתשובה תלויה במגוון של גורמים וכמובן, בצורך האישי של כל אחד.

זכויות מול המעסיק

פנסיה תקציבית, פדיון ימי מחלה, מענקי פרישה מקובלים במקום העבודה – כל אלה דברים שיש לבדוק ולוודא מימושם מול המעסיק.

על פי החוק, על המעסיק לשלם פיצויי פרישה בגובה משכורת של חודש על כל שנת עבודה. פיצויי הפרישה מחושבים על בסיס השכר האחרון שמקבל העובד לפני הפרישה, אבל רק על שכר הבסיס (ללא נסיעות, בונוסים וכד').

האם חייבים לצאת לפנסיה?

לשון החוק היבשה קובעת כי בהגיע העובד לגיל פרישת חובה (גיל 67 כיום), המעסיק רשאי להפסיק להעסיקו. קיימים הסכמים אישיים או קיבוציים אשר מאפשרים לעבוד מעבר לגיל פרישת חובה, וכן גיל פרישה להורים אשר שכלו את ילדיהם בצבא עומד על גיל 72, או 71 אם שכלו את ילדיהם בנסיבות אחרות.
במידה ועובד מבקש להמשיך לעבוד אחרי גיל פרישת חובה, על המעסיק לאפשר לו לטעון את טיעוניו ולקבל בגינו החלטה פרטנית.

בשורה התחתונה, כאשר גיל הפרישה מתקרב, היציאה לפנסיה מעבר לפינה, כדאי מאד לתכנן אותו בקפידה ולוודא שיש מי ששומרים על זכויותיך ועל האינטרסים שלך, כדי שניתן יהיה לבלות אותן בנעימים ובלי טרדות מיותרות.

משרדנו מספק את כל השירותים המשפטיים להבטחת שקט נפשי לקראת פרישה ולשנים הבאות.
אנו מתגאים ב- 20 שנות ניסיון בתחום, ובמענה מקצועי עם המון חשיבה קדימה ורגישות לכל עניין שעשוי להתעורר.

כדאי לדעת שבמידת הצורך, אנו ערוכים להגיע עד בית הלקוח ושאנו מקיימים שיתוף פעולה עם יועצים מומחים בתחומים רלוונטיים, כגון: יועצי פנסיה, יועצים פיננסיים, אנשי ביטוח ועובדים סוציאליים.

בכל שאלה או התייעצות, צרו קשר, אנו זמינים עבורך במשרד.

אהבתם את המאמר?

שיתוף ב facebook
Share on Facebook
שיתוף ב twitter
Share on Twitter
שיתוף ב linkedin
Share on Linkedin

השאירו תגובה

מאמרים נוספים

הסכם אופציות לעובדים

בשנים האחרונות חלו שינויים נרחבים במערך הסכמי העבודה הנהוגים בין מעסיקים לבין עובדים. אחד מהשינויים הבולטים בתחום מגולם בהסכמת העובדים לקבל אופציות למניות בחברה שבה

קרא עוד >

הסכמי רכישה ומיזוג

הסכמי רכישה ומיזוג החברה שלכם עומדת בפני קשיים כלכליים, או לחילופין נקרתה בדרככם הזדמנות עסקית קוסמת למכירת השליטה בה? החברה גדלה ואתם רוכשים חברות אחרות?

קרא עוד >

ניסוח הסכמי עבודה

הסכמי עבודה הינם נדבך חשוב בכל ארגון ומוסד, ללא הבדל גודל, סוג ישות כלכלית או תחום עיסוק. הסכמי עבודה הם למעשה החוזה המעגן את ההתקשרות

קרא עוד >

לקבלת יעוץ משפטי

הפנייה שלך בדרך אלינו
נדבר בקרוב