התייעצו איתנו:

מה זה NDA ובשביל מה צריך אותו?

אתם עומדים בפני פגישה עם משקיע פוטנציאלי לעסק שלכם, ורוצים לעניין אותו בהזרמת כספים אשר יאפשרו את המשך פעילות העסק ואולי אף את הרחבתו. אולי הפגישה היא עם נציגי חברה אחרת, אשר רוצה להיכנס אתכם לשיתוף פעולה. נניח – לייצר מוצר ביחד או לשווק מוצר שאתם מייצרים.

אתם מתלבטים. מה כדאי לספר להם על העסק? איזה מידע מסחרי סודי לחשוף בפניהם? מה יקרה אם, בסופו של דבר, עסקת ההשקעה או שיתוף הפעולה לא תצא לפועל, אחרי שהצד השני כבר ביצע בדיקת נאותות של העסק שלכם וקיבל לעיונו מידע סודי ורגיש.

מה יהיה גורלו של אותו מידע סודי ורגיש שכרגע אין לכם עוד שליטה עליו? אולי הוא יגיע לידי מתחריכם?

על מנת למנוע את החששות הללו, יש לשקול להחתים את משתתפי הפגישה על מסמך שנקרא NDA (Non – Disclosure Agreement) שהוא מסמך משפטי, בו מתחייב הצד (או הצדדים – לפעמים מדובר על מסמך הדדי) לשמור בסודיות כל מידע שמועבר בין הצדדים במסגרת מו"מ לקראת התקשרות או במהלך ההתקשרות עצמה.

הגם שרבים רואים במסמך זה 'מסמך סטנדרטי' (כלומר – כזה ש'ניתן למצוא בשנייה באינטרנט'…), חשוב מאוד לדעת, כי למעשה מדובר במסמך מורכב, שכולל התייחסות לסוגיות רבות וחשובות, כאשר כל אחת מהן, אם לא תקבל התייחסות נכונה במסמך, עלולה, חלילה, לגרום לכך שהחתימה על ה – NDA לא תשרת את המטרה שלשמה נועד, או, גרוע מכך, תכבול את החותם עליה באופן שיסכל את המשך פעילותו המסחרית.

בין מכלול הסוגיות או השאלות עליהן צריך לענות מסמך זה ניתן (על קצה המזלג) למנות את הבאים:

במידה וההסכם יופר, איזה דין יכול עליו? האם תוכלו להגיש תביעה בישראל או שתיאלצו להשתמש בשירותיו של עו"ד הודי, אנגלי או צרפתי?

מה ייכלל בהגדרה של מידע כ'סודי'? האם יהיה זה רק מידע שיוחלף בין הצדדים לאחר החתימה? אולי מידע שהגיע לידי אחד מהם קודם לכן?

איך נחייב את הצד השני לשמור על המידע שנעביר אליו? למי יהיה מותר לו להעביר את המידע? באילו תנאים?

מה ייעשה עם המידע כההתקשרות תגיע אל סיומה? האם יהיה מותר לצד השני לשמור עותק של מסמכים שנעביר לעיונו? לאיזה צורך?

מה יקרה כאשר רשות כלשהי, כגון בית משפט או משטרה, תדרוש מכם לקבל מידע שקיבלתם לעיונכם? האם תהיו חייבים לשתף פעולה ולהעביר להם את המידע? האם תהיו מחויבים בעדכון הצד השני?

ניסוח ה – NDA עליו תחתמו או תחתימו מישהו אחר, חייב להיעשות בידי עורך דין בעל ניסיון בניסוח מסמכים מסוג זה, אשר ידע להתאים את המסמך לצרכים שלכם, באופן שימקסם את ההגנה על המידע הסודי והיקר שלכם.

אנחנו מזמינים אתכם לתאם איתנו פגישה למיקוד הצרכים שלכם

עו"ד דב קרנר 052-6371983

אהבתם את המאמר?

שיתוף ב facebook
Share on Facebook
שיתוף ב twitter
Share on Twitter
שיתוף ב linkedin
Share on Linkedin

השאירו תגובה

מאמרים נוספים

איך לא מאבדים שליטה

החברה שלכם בקשיי נזילות? חסר לה הון על מנת להוסיף ולתפקד? אולי אפילו לצמוח? אין בעיה – פשוט תזרימו לחברה הון מידי תמורת חלק ממניות

קרא עוד >

התייעצו איתנו ללא התחייבות

הפנייה שלך בדרך אלינו
נדבר בקרוב